Witam serdecznie!😃😃😃
Papaja, niegdyś owoc egzotyczny i rzadko spotykany, obecnie jest bardzo latwo dostepny. Choć jest mało znany kryje w sobie moc dobroczynnych właściwości. Nic więc dziwnego, że zwany jest „owocem Aniołów”.
Słodki smak, żywy kolor i szeroki zakres niesionych korzyści zdrowotnych to tylko kilka powodów, dla których warto włączyć ten owoc do diety. Jak dowodzą badacze, papaja może zmniejszać ryzyko chorób serca, cukrzycy i nowotworów, wspomagać trawienie, usprawniać kontrolę poziomu glukozy we krwi, obniżać ciśnienie tętnicze i wspomagać gojenie się ran.
Owoc średniego rozmiaru dostarcza około 120 kalorii, 30 g węglowodanów (w tym 5 g błonnika i 18 g cukru), a także 2 g białka. Stanowi on doskonałe źródło witaminy C.
Jedna papaja zaspokaja 224% dziennego zapotrzebowania na ten związek.
Poza tym, owoc dostarcza kwasu foliowego, witaminy A, magnezu, miedzi, kwasu pantotenowego i błonnika. Zawiera witaminy z grupy B, alfa- i beta-karoten, luteinę, zeaksantynę, witaminę E, wapń, potas, witaminę K i likopen – silny przeciwutleniacz, który najczęściej kojarzony jest z pomidorami.
Papaja jest niezwykle bogatym źródłem enzymów proteolitycznych. Są to substancje chemiczne, które umożliwiają trawienie białek. Mowa tu konkretnie o papainie, która sprawia, że owoc ten pomaga naszemu organizmowi w trawieniu posiłków białkowych.
Wielu ekspertów twierdzi, że właśnie temu enzymowi papaja zawdzięcza odmładzające działanie, szczególnie w zakresie zwalczania przedwczesnego starzenia się.
Owoce te warto wybierać nie tylko ze względu jej właściwości wspomagające trawienie
i chroniące przed rakiem.
Papaja zawiera argininę, która jest znana jako istotny składnik wpływający
na męską płodność.
Zawarte w papainie carpainy utrzymują serce w dobrej kondycji.
Bogactwo błonnika pozwala na obniżenie złego cholesterolu we krwi,a witamina C i E
oraz karotenoidy zapobiegają jego utlenianiu i chronią układ krwionośny.
Dzięki fibrynom, które są rzadkością w świecie roślin papaja usprawnia
proces krzepnięcia krwi.
Udowodniono, że po kuracji antybiotykowej, sok z papai szybko powraca prawidłowy poziom korzystnych bakterii w przewodzie pokarmowym.
Papaje mogą być wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Możemy przygotowywać z nich sałatki owocowe, wyjąć nasiona i po skropieniu cytryną jeść
miąższ łyżeczką lub przygotować koktajl.
Jeżeli decydujemy się na łączenie papai z innymi owocami, musimy zrobić to tuż przed podaniem, ponieważ powoduje ona miękniecie innych owoców przez
enzymy w niej zawarte.
Warto wiedzieć, że nasiona papai nadają sosom i sałatkom ciekawy ostry smak,
dlatego warto włączyć je do kulinarnych poczynań.
Nasion papai nie powinny spożywać kobiety w ciąży, ponieważ mogą one wywołać uszkodzenia płodu.
Dziękuje za odwiedziny i komentarze!
Pozdrawiam Was cieplutko!😃😃😃