środa, 6 stycznia 2016

Inspirujące hobby...lekkie muśnięcie powietrza./Inspiring hobby ... a light touch of air.

 Wachlarz w Europie używany był prawie wyłącznie przez kobiety. Wielka szkoda,że dzisiaj praktycznie wyszedł z użycia. W  Azji jest nadal przedmiotem codziennego użytku dla obu płci. Najstarsze wachlarze pochodzą, ze starożytnego Egiptu. W Japonii, w tradycyjnym tańcu, jest do tej pory rekwizytem, który służy przedłużeniu ramienia dla wzmocnienia ekspresji gestów tancerzy. Wszędzie pomocny jest też do zakrywania twarzy w sensie dosłownym.
Należał wprawdzie do akcesoriów mody, ale mówił też o statusie społecznym, był pomocny w zachowaniach towarzyskich. 


W XIII wieku rozwinął się tzw. "sekretny język wachlarza", którym ówczesne damy mogły kokietować i uwodzić innych mężczyzn na oczach nieświadomego małżonka. W 1774 królowa Szwecji Luiza Mirck powołała do życia Zakon Wachlarza, w którym damy dworu mogły poznawać tajniki owej "niewieściej broni". Odpowiednie ustawienie wachlarza wyrażało zamiary, uczucia i stan ducha.
Przykładowo: wachlarz przyłożony do ust - "nie kokietuj tamtej"Pod koniec XVIII wieku pojawił się "konwersacyjny" typ wachlarza. Dzięki odsłanianiu ukrytych w malunku odpowiednich układów cyfr można było tworzyć dialogi.


Niektóre wachlarze wystawiłam na sprzedaż.
Zapraszam do eBay: prymuk3 
Welcome to eBay: prymuk3
UWAGA !

Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć ani treści umieszczonych na blogu. 3 komentarze:

  1. super z tego co wiem to w Japonii urzywano wachlarzy jako sposobu komunikacji między dziewczyną a chłopakiem ponieważ bezpośredni kontak był nieakceptowany

    OdpowiedzUsuń