poniedziałek, 22 maja 2017

Zawiść, zazdrość / The envy, jealousy

Witam serdecznie!😃😃😃

Z moralnością rodzi się każdy człowiek, natomiast jej rozwój zależy od wpływów środowiska, w którym żyjemy.  Od pierwszych dni życia jesteśmy zatem wyposażeni
 w tzw. zmysł moralny, dzięki któremu odróżniamy dobro od zła.

Większość ludzi niezależnie od kultury, płci czy wieku uważa, że nie powinno się robić krzywdy drugiemu człowiekowi. Jeżeli więc z natury jesteśmy dobrzy i dążymy do dobra, to skąd w nas zawiść, zazdrość i wiele innych złych cech?

Zastanawiam się właśnie skąd u ludzi bierze się tyle podłości i zawiści.

 Źródeł tych wad jest wiele, są to różnego rodzaju troski i niepokoje życia codziennego, które przepełniają nasze serca i umysły, wypadki losowe, choroby, nieszczęścia, straty oraz frustracje z powodu osiągnięć innych osób. 
Sukcesy naszych bliskich i znajomych pobudzają nas do zazdrości a nawet zawiści. Trudno nam pogodzić się z faktem, że ktoś doszedł do czegoś dzięki własnym wysiłkom,
 intelektowi i posiadanym talentom.

Zazdrość to nic innego jak pragnienie tego co posiada ktoś inny - lepszej pracy, więcej kasy, podróży, pięknego domu czy nawet czyjegoś podejścia do życia, talentu, osobowości, urody. Zazdrość nie jest zła, jest normalna i to dzięki niej dostajemy motywacyjnego kopa do tego by zmieniać swoje życie, pracować nad sobą, osiągać cele. Zło zaczyna objawiać się wtedy, kiedy zamiast zazdrości odczuwamy zawiść. Wtedy nie mamy chęci posiadania tego co koleżanka, wtedy chcemy by ona straciła wszystko.  Gdzie jest więc granica między zazdrością, a zawiścią?

Zawiść odczuwamy jako mieszaninę smutku, niechęci, rywalizacji oraz pragnienia zaszkodzenia drugiemu człowiekowi. Postawa zawiści jest zawsze moralnie zła, gdyż jest ingerencją w czyjeś dobra bez żadnego prawa do nich. Jest wadą społecznie nieakceptowalną. Brak pracy nad nią prowadzi do cieszenia się z niepowodzeń i upadków innych, do obmowy oraz kpiny. U mnie w pracy u niektórych osób zawiść o pieniądze wyzwala zwierzęce instynkty posiadania. Uważam, że jest to jedna z najgorszych cech
ludzkiego charakteru. Bardzo trudno jest pracować  z  ludźmi, 
którzy z powodu zawiści są dla nas podli...

 Nasze życie, szczęście, sukcesy, osiągnięcia... tak to mówi samo za siebie... lepiej więc zawistnika zlekceważyć i robić swoje,  bo przecież każdy nasz uśmiech i każdy nasz sukces spowoduje, że zacznie krztusić się swoją zawiścią....

 Wada jaką jest zawiść potrafi zniszczyć relacje międzyludzkie, dlatego walka z nią jest niejako moralnym obowiązkiem człowieka.


Zawiść, zazdrość, dwulicowość, gdy Wasze szczęście boli innych, 
a Wasze problemy ich uskrzydlają.
To dla tych co sądzą,  że z  prowadzenia bloga osiąga się duże profity.
Tak, blogerzy zarabiają ooogromne pieniądze i teraz dopiero
zawiść was dopadnie...Dziękuje za odwiedziny i komentarze!
😃😃😃

Pozdrawiam Was cieplutko i życzę udanego tygodnia!😃😃😃
66 komentarzy:

 1. Interesting lyrics, envy is a very negative feeling, it is not healthy to compare us with the other one should be happy with what you have. A kiss.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na szczęście to uczucie jest mi zupełnie obce (poza mnóstwem innych wad, które posiadam:):):)
  Buziaczki, Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Thanks for sharing your thoughts. Envy and jealousy are never good.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko co piszesz jest prawdą:)))nie wiem czemu ludzie czegoś bardzo zazdroszczą a nie spróbują swoich sił:)))nie jestem zawistna, chociaż czasem mówię że troszkę zazdroszczę ale w bardzo pozytywny sposób:)))myślę że gdy człowiek umie się cieszyć z małych rzeczy to nigdy zazdrosny nie będzie:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 5. I agree, Basia, envy poisons the life.

  OdpowiedzUsuń
 6. Envy and jealousy are not good! Have a nice week;-))

  OdpowiedzUsuń
 7. La envidia es muy mala.

  Muchas gracias por tu amable visita a mi blog.

  Un placer leerte.

  Un beso.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja czasami czegoś komuś zazdroszczę, ale jest to taki ,,zdrowy" objaw zazdrości, nie z jadem, ani z zawiścią, a raczej z podziwem - jeśli tak to można nazwać.
  Zazdroszczę, ale tak pozytywnie np przyjaciółce wygranej wycieczki, ale cieszę się jej radością i chcę żeby dobrze się bawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak niestety już jest, ale chyba są rożne rodzaje zazdrości. Zdarza się, że pozazdroszczę komuś czegoś, ale zarazem ciesze się że danej osobie się udało. I na pewno nie jest to zła i zawisną zazdrość. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cóż,zazdrość odczuwają nawet dzieci i myślę, że jest dość naturalna. Moim zdaniem dwulicowość jest z tych cech najgorsza i przynosi najwięcej szkody...

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie życiowe, zawiść jest najgorszym co może być, jak już lepiej Ci się układa niż koleżance, to później zaczyna Ci wbija noż w plecy i mimo tego, że kiedyś miałaś z nią dobry kontakt, to potem zaczyna Cię obgadywac za plecami. Skąd ja to znam.

  Miłego tygodnia życzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zazdrość kazdy ma w sobie jedni wiekszą drudzy mniejszą...ale gdy przeradza się ona w zawiśc już jest źle :(

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Super post! A ja czuję się świetnie, bo na blogu nie zarobiłam jeszcze nic, ale zyskałam wiele, poznając ciekawe osoby. Daje mi to dużo energii i chęci do rękodzieła. Serdeczności przesyłam:))

  OdpowiedzUsuń
 14. "Z moralnością rodzi się każdy człowiek, natomiast jej rozwój zależy od wpływów środowiska, w którym żyjemy. " - oj już pierwsze słowa są baardzo prawdziwe

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy post :) Ludzka zawiść i zazdrość potrafią mnie wyprowadzić z równowagi jak nic innego...
  Serdecznie pozdrowienia (bez ani grama zawiści :)))

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy post Basiu, a dlaczego tak jest, bo zawsze tak było. Trochę pesymistami jesteśmy, a po tem jak komuś się uda to się zaczyna... Nie wiem dlaczego tak jest, może z powodu: jeden ma drugi może tylko patrzeć. Rodzimy się i już na starcie nie mamy tak samo...a chęć posiadania życia jest duża i mało jest ludzi, którzy lubią się dzielić, a tacy ludzie nie zazdroszczą, bo dzielenie się wypełnia ich całkowicie. Inni mająją ciemniejszą naturę i oni lubią zazdrościć, bo to woda na młyn dla ciemniejszych mysli, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Basiu! Bardzo pouczający post, dla mnie zazdrość jest czymś obcym, nikomu nie zazdroszczę, Cieszę się za to tym co mam - Pozdrawiam Cię Cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 18. And so many feel that they should have things without the effort of getting them. I find that most frightening.

  Have a fabulous day. ☺

  OdpowiedzUsuń
 19. jak bloguje od lat tak nie dostałam ani grosza za blogowanie, więc gdzie ta kupa kasy sie gdzieś magazynuje i czeka na mnie hahahaha...
  A tak poważnie to kiedyś ktoś mi powiedział: "nie zazdrość bo nigdy nie będziesz tego miała"

  OdpowiedzUsuń
 20. I second every single word you wrote, Basia. Envy and jealousy poison the life of those who hang on to it. Don't let it upset you, girl, it's not worth it. And yeah, lol, we blogger are all get rich within a month. Let them talk, they don't have anything better or worthwhile in their life to do or talk about, tho.
  hugs
  Lenya
  New update: Hallway Makeover WIP

  OdpowiedzUsuń
 21. Unikam ludzi zawistnych, nie potrafię tego zrozumieć. Człowiek to dziwna istota. A na blogach niestety nie zarabiam :)
  Ciekawy artykuł Basiu.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 22. zazdrość była jest i będzie. nie wyplemimy jej

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja staram się nikomu nie zazdrościć a nawet cieszyć się ze szczęścia innych :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Zazdrość to okropna rzecz.. post świetnie napisany ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Such a thoughtful post. Thanks for sharing:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Interesting topic and very well written, Envy and jealousy are very negative feelings and it is best not to entertain them.

  OdpowiedzUsuń
 27. Uczucie zawiści jest mi obce. Na szczęście.

  OdpowiedzUsuń
 28. Oh, I didn't expect that picture there! :-D

  Have a great week,
  -Kati
  Almost Stylish

  OdpowiedzUsuń
 29. Może i jestem dziwna, ale jakoś nigdy niczego nikomu szczególnie nie zazdrościłam. I jakoś dobrze mi jest z tym. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 30. I think I'm rather a tolerant person, but I find it really hard to get along of jealous people, no matter who they are jealous of...it doesn't even have to be me. I just dislike envy and jealousy on principle.

  OdpowiedzUsuń
 31. Jealousy and envy are bad feelings!
  Have a nice feeling

  OdpowiedzUsuń
 32. I hate envy and jealousy!
  Interesting post, as usual!
  Kisses, Paola.
  Expressyourself

  OdpowiedzUsuń
 33. Zawiść/zazdrość bierze się z tego, że w innych bolą nas najbardziej nasze słabości. Zazdrościmy innym ich osiągnięć, a jednocześnie nie robimy nic, żeby mieć podobnie.

  Dziękuję za wizytę i komentarz u mnie, pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 34. Really interesting post) Thanks for sharing!

  OdpowiedzUsuń
 35. Original theme and unique blog style!
  Kisses
  http://bambolai.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 36. For me it is the same - I hate such things!
  xx from Bavaria/Germany, Rena
  www.dressedwithsoul.com

  OdpowiedzUsuń
 37. zazdrość to temat rzeka;D
  pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 38. Whats that middlefinger like :).
  xox

  OdpowiedzUsuń
 39. Bardzo mądrze napisano ma temat zazdrości i zawiści. Nie rozumiem, dlaczego ludzie tak drugiemu zazdroszczą. Bardzo mnie niepokoi, jak ostatnio ludzie zachowują się internecie. Jeden drugiego atakuje, same obelgi, nienawiść itp.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Patryk

  OdpowiedzUsuń
 40. These two are even worst when mixed.
  I always say there is "good envy" when something great happens to a friend but I mean it in a positive way ;) like its so good that it happened to you that I am almost envious.

  OdpowiedzUsuń
 41. Zazdrość nie bez powodów zajęła jedno z miejsc w rankingu grzechów głównych - niszczy zamiast budować. Sprawia ,że ten świat staje się gorszym miejscem. Niestety ...

  OdpowiedzUsuń
 42. Great post! Photos are amaizing!
  If you want that we follow each other, let me know by leaving a comment on this post---> http://beautyshapes3.blogspot.hr/2017/05/zaful.html

  OdpowiedzUsuń
 43. Zazdrości i zawiści jest zbyt wiele w dzisiejszym świecie:)

  OdpowiedzUsuń
 44. Nie lubię tych cech u ludzi :)

  OdpowiedzUsuń
 45. Amazing post, dear! Looks wonderful :)
  Hugs ♥

  OdpowiedzUsuń
 46. Zawiść to straszna cecha charakteru i szczerze współczuję wszystkim osobom, które zamiast skupić się na sobie, tracą czas na zazdroszczenie innym.

  OdpowiedzUsuń
 47. Great post dear. Thanks for sharing.

  OdpowiedzUsuń
 48. Najgorsze co może być zazdrość i zawiść. W dzisiejszym świecie niestety tak jest.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 49. Co raz więcej ludzi niestety je przejawia...

  OdpowiedzUsuń
 50. Envy is a bitch, sadly we are sorrounded of it and often we can't trust people because of that. If blogging was so proficuous then everybdy would do it :P
  Wish you a beautiful evening.
  Greetings,
  flo from
  https://femeieastazi.blogspot.it/

  OdpowiedzUsuń
 51. Thank you very much:) I agree!!!

  Have a lovely evening too:))
  Sweet greetings!:)
  Kisses:)

  OdpowiedzUsuń
 52. absolutely nice!

  BEAUTYEDITER.COM

  OdpowiedzUsuń
 53. Niestety trafnie i prawdziwie, chciałabym polemizować, ale przejawów zawiści mam ostatnio pod dostatkiem :/

  OdpowiedzUsuń
 54. A inveja e o ciúme são dos sentimentos muito limitadores e corrosivos!... É uma perda de tempo em senti-los... pois não nos trazem nada de bom... nem para nós, nem para os outros!
  Mais um post super interessante, por aqui! E que adorei ler!
  Beijinhos
  Ana

  OdpowiedzUsuń