piątek, 11 grudnia 2015

Sekrety kamiennych kręgów w Anglii


Pasące się owce i zwykłe płaskie pole. Przez tysiąclecia nikt nie wiedział, że w głębi leży gigantyczny kamienny krąg. Krąg, przy którym słynne Stonehenge może się schować.

Znalezione obrazy dla zapytania kamienne kręgi w anglii


cZY ZNALEZISKO Z DURRINGTON WALLS PRZYĆMI SŁAWĘ STONEHENGE?


Spokojna angielska wieś leży 16 km na północ od miasta Salisbury i 119 km na zachód od Londynu. Durrington w hrabstwie Wiltshire jest znana przede wszystkim z tego, że trzy kilometry dalej znajduje się kamienny kompleks Stonehenge. I również dlatego tereny wokół przeczesują geolodzy i archeolodzy, mając nadzieję na jakieś mniejsze lub większe znalezisko. Pewnego dnia georadar z uniwersytetu w Bradford odebrał tajemnicze impulsy dochodzące ponad metr… spod ziemi. Wykresy wskazywały, że najwyraźniej pod ziemią zakopane są jakieś jednolite bryły.

Badacze z Uniwersytetów w Birmingham i Bradford oraz międzynarodowa grupa ekspertów za pomocą specjalnego radaru odkryła pod ziemią 330-metrowy szlak, składający się z około 90 masywnych 4,5-metrowych kamieni. Zrobiono kolejne badania i... Bryły okazały się ciągiem 90 wielkich głazów, które usytuowano w tym miejscu ponad 4,5 tysiąca lat temu. Niektóre z głazów dochodzą nawet do 5 m wysokości. 
Przeprowadzone badania sugerują, że megality tworzyły południowy skraj areny w kształcie litery „C”. Znalezisko z Durrington Walls stanowi jeden z największych dotychczas odkrytych kamiennych kręgów – ma 500 metrów średnicy, a jego obwód wynosi 1,5 km. W celu ochrony miejsca kultu przed zniszczeniem utworzono wokół niego rów szeroki na 17,6 metra.
Podziemny krąg nazwano Superhenge (w odróżnieniu od Stonehenge, co oznacza po prostu kamienny krąg), mówi się na nie również Durrington Walls („Ściany Durrington”). Przypomnijmy, czym jest Stonehenge, obiekt, który w 1986 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO: wielki, kamienny krąg utworzony z ogromnych głazów, poukładanych obok siebie, ale także jeden na drugim. To największa kamienna, megalityczna budowla w Europie wzniesiona między 3000 a 1600 rokiem przed naszą erą.

Ogromne głazy, choć już pomierzone i poważone, nie ujrzały jeszcze światła dziennego: wciąż drzemią zaledwie metr pod ziemią (powyżej mamy jedynie komputerową wizualizację tego, jak krąg mógł kiedyś wyglądać). Odkopanie kamiennych bloków może przynieść kolejne sensacje. Być może znajdą się na nich inskrypcje, które mogłyby wyjaśnić ich przeznaczenie? Jakiś przekaz od naszych przodków tłumaczący nam cel ułożenia tylu kamieni w taki, a nie inny sposób? 
Nikt nie ma wątpliwości,że odkryte budowle są jednym wielkim, przemyślanym w swym architektonicznym kształcie obiektem. 

shutterstock 91182263

Największą zagadką jest przeznaczenie owego tajemniczego kręgu. Od lat badacze prześcigają się w niepotwierdzonych do dziś teoriach. Jedni sugerują, że tajemnicze kręgi były związane z kultem Słońca i Księżyca, drudzy, że służyły do rytuałów modlitewnych lub pogrzebowych. A jeszcze inni twierdzą, że kamienny krąg jest czymś w rodzaju akupunktury przestrzeni – te największe kręgi, postawione w miejscach silnego przepływu energii ziemi, mają szczególną moc. Niektóre uzdrawiają, inne pozwalają wejść człowiekowi na wyższy stopień oświecenia, a jeszcze inne jak np. Stonehenge służą do... przejść między wymiarami, a nawet podróży w czasie. Wreszcie kolejna teoria starała się udowodnić, że w kręgu oddzielonym od reszty świata miały odbywać się skomplikowane rytuały magiczne. Wierzono również, że poszczególne kamienie kręgu mogły stanowić mapę astrologicznego nieba, zaś Słońce przechodzące przez kolejne z nich tworzyć miało wróżebne horoskopy na kolejne dni i miesiące. 

 Najsensowniejsza (jakkolwiek najmniej interesująca) wydawała się hipoteza mówiąca, że: Słońce oświetlało układ ogromnych kamieni w sposób szczególny, zwłaszcza w dni przesilenia letniego i zimowego, tworząc tym samym megalityczny kalendarz. Sygnalizował on zmianę rytmu życia, któremu ówcześni ludzie powinni się poddać. Szczególne oświetlenie miało mieć związek także z wyjątkową energią, która w dniach przesileń zamknięta była w tym kamiennym kręgu. Niektórzy badacze twierdzili, że wówczas na teren objęty promieniami Słońca znoszono chorych, których energia kosmiczna miała przywrócić zdrowiu. O świętości Stonehenge świadczą przede wszystkim znajdowane dookoła niego groby. Zostały one wykopane tutaj nawet trzy tysiące lat przed naszą erą.
Podziemne tajemnice
Wszystko nieco się skomplikowało, kiedy kilka lat temu odkryto zaledwie kilometr od kamiennego Stonehenge ślady podobnej, ale drewnianej budowli, mniej więcej tej samej wielkości. Po co powstało drugie takie samo magiczne miejsce w tak bliskiej odległości? Zastanawiano się wówczas, czy „drewniane Stonehenge” nie tworzy czasami z tym kamiennym pewnej większej całości. Prowadzący badania archeolog z uniwersytetu w Birmingham stwierdził, że te ziemie muszą kryć w sobie kolejne tajemnice, bowiem 90% z nich nigdy jeszcze nie badano. Kiedy w bieżącym roku rozpoczęto kolejne badania na tym terenie jego wcześniejsza hipoteza całkowicie się potwierdziła. Dzięki użyciu najnowocześniejszej techniki na początku września odkryto z Ziemi kolejną tajemnicę, ciąg megalitycznych głazów nieopodal znanych już dwóch wielkich kręgów: kamiennego i drewnianego.
Na całym świecie nie ma czegoś podobnego. To jest coś nowego, na niespotykaną skalę.

Źródło: net, wp, Gwiazdy mówią, Wikipedia
322

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza