czwartek, 7 stycznia 2016

Poznaj sekret blasku świec./ Explore the secret candlelight.

W dzisiejszych czasach ludzie kochają się przy
świetle komputera, niż w blasku świec.


***


Nowadays, people love by the light of a
 computer than in the candle light.

***

  Świecznik wykuty nawet z kamienia, daje jasne,
ciepłe światło. Co innego być na świeczniku,
 bo nie każdy potrafi temu sprostać.
                                                                                                 Re tourne'e

***

Even candlestick carved in stone, gives a clear,
warm light. What else to be in the spotlight,
  because not everyone can meet these requirements.


Pierwsze świeczniki pojawiły się wraz z wynalezieniem świec, w czasach przedrzymskich. W czasach starożytnego Rzymu były dość powszechnie stosowane, jednak głównym źródłem oświetlenia pozostawały wtedy lampy oliwne. 
Upadek imperium rzymskiego, spadek produkcji oliwy i rozwój państw europejskich na obszarach pozbawionych upraw oliwek, spowodował rozkwit produkcji świeczników i świec, począwszy od wczesnego średniowiecza. 
Rozpowszechnienie się oświetlenia naftowego, a potem elektrycznego pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku doprowadziło do marginalizacji użytkowej roli świeczników.
   


Obecnie używane są głównie w tradycyjnych obrzędach np. w kościołach lub ze względów estetycznych. Częste są elektryczne lampy naśladujące wzornictwo i formy świeczników.
Zapalenie świecy nadaje naszemu domowi szczególnego blasku i przytulności. Lubię zapalić świece, usiąść w moim wygodnym fotelu i zapomnieć, co się dzieje na zewnątrz mojego domu...

Blask świecy odbija się od mojej twarzy.

 Płomień świecy jest radosnym światłem. Płonąca świeca emanuje spokojem, spala się bezgłośnie. Bezgłośnie ozdabia i rozwesela swym blaskiem ciemne wnętrze. Roztacza w koło nas pewną zadumę, melancholię i romantyzm. Można powiedzieć, że zapalona świeca jest przesłaniem ciszy, spokoju i jasności, a jednocześnie tryska energią. Stanowi zderzenie z ostrym, zimnym i przenikliwym światłem elektrycznym.

Zapalona świeca kryje w sobie pewną tajemniczość. Światło płomienia świecy, daje na ścianie niepowtarzalne efekty drżących światłocieni.

Jeśli odwrócimy świecę płomieniem w dół, to natychmiast skieruje się ku górze. To bardzo ważna wskazówka dla nas. Naszym celem powinno być zawsze dążenie ku górze. Tylko wtedy będziemy mogli się prawdziwie spełniać...
    Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza